Jedną z takich barier są przeszkody poprzeczne czyli progi, pojedyncze stopnie, schody, krawężniki itp. Pokonywanie takich przeszkód jest trudne, a często niemożliwe dla osób z niedowładem kończyn dolnych, poruszających się za pomocą elektrycznego jak i tradycyjnego wózka inwalidzkiego.Nastawna rampa pozwala pokonać te bariery i umożliwia osobom niepełnosprawnym swobodny udział w życiu społecznym.
Rampę nastawną można zastosować zarówno w mieszkaniach, jak i w domach prywatnych. Dzięki niej można pokonać wszystkie przeszkody występujące w otoczeniu, np. progi występujące przy wyjazdach na balkon lub taras. Dzięki temu można niepełnosprawnemu mieszkańcowi znacznie usprawnić wyjazd na świeże powietrze.
Produkt idealnie dopasowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, nie zagraża w żaden sposób bezpieczeństwu osoby pokonującej przeszkodę
Rampa nastawna jest bezpieczna również dla pozostałych domowników, czy współpracowników, dzięki temu, że chowa się w podłożu. Nie utrudnia ruchu i nie blokuje ciągów komunikacyjnych. Nastawna rampa pozwala pokonać wszystkie przeszkody i umożliwia swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, nie utrudniając przy tym komunikacji pozostałym osobom.
Z rampą nastawną można przystosować wszelkie miejsca, które są trudne do pokonania przez wózek, ponieważ rampa nadaje się do wszystkich pomieszczeń i do każdego podłoża. Zajmuje mało miejsca, nie utrudniając ruchu pieszym.
Montaż nastawnej rampy jest prosty i jednorazowy. Prace jakie należy wykonać w trakcie montażu to niewielkie skucie podłoża w celu wykonania wnęki, w której umieszcza się rampę. Rampę nastawną umiejscawia się w podłożu we wnęce tak, by złożona nie utrudniała ruchu. Może być prawie niewidoczna (pokryta tym samym materiałem co otoczenie).